LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga gjumi te përzgjedhja e ushqimeve/ Si të rrisni fuqinë e trurit?

12 Korrik 2022, 17:11, Shëndeti CNA
Nga gjumi te përzgjedhja e ushqimeve/ Si të rrisni fuqinë e
Foto ilustruese

Konsumimi i ushqimeve të duhura mund të rrisë fuqinë e trurit, por ekspertët thonë se përditshmëria ndikon gjithashtu në funksionimin e trurit tuaj. Ndryshimi i këtyre sjelljeve të dëmshme të përditshme mund t'ju ndihmojë të plakeni më të shëndetshëm dhe më mirë.

Mendoni pozitivisht

Një studim i botuar në revistën "Alzheimer's & Dementia" zbuloi se pjesëmarrësit e studimit që u ndalën në mendime negative kishin më shumë depozita amiloide dhe tau në trurin e tyre, të cilat lidhen me sëmundjen e Alzheimerit. Ndërsa të gjithë kanë mendime negative herë pas here, ndryshimi i përqendrimit tuaj në atë të mirënjohjes mund të ndihmojë në largimin e dëshpërimit. Bëni një listë të gjërave për të cilat jeni mirënjohës dhe përqendrohuni në to.

Zbatoni oraret e gjumit

Këshilli Global për Shëndetin e Trurit thotë se gjumi cilësor është thelbësor për një mendje të mprehtë dhe produktive. Konsistenca është çelësi. Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë dhe shmangni pajisjet elektronike para gjumit. Shumë kafeinë ose alkool gjatë natës gjithashtu mund të largojë ritmin tuaj, thotë AARP. Sipas Shoqatës së Alzheimerit, kërkimet kanë gjetur "lidhje të rëndësishme midis frymëmarrjes së çrregulluar të gjumit dhe akumulimit të biomarkerëve për sëmundjen e Alzheimerit". Shikoni një profesionist të kujdesit shëndetësor nëse keni probleme me gjumin.

Shmangni pijet me sheqer

Një studim i vitit 2017 zbuloi një lidhje midis konsumit të pijeve me sheqer dhe memories më të dobët episodike, si dhe vëllimit më të ulët të trurit dhe vëllimit të hipokampit. Konsumimi i pijeve me sheqer mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak që mund të shkaktojë inflamacion në tru. Është më mirë të hani fruta të plota, dhe jo vetëm lëngun e tyre.

Kontrolloni volumin në kufje

Kufjet Bluetooth dhe kufjet si AirPods janë pothuajse një pjesë e stilit tonë të jetesës, por rritja e volumit jo vetëm që mund të rrisë rrezikun e humbjes së dëgjimit, por gjithashtu mund të çojë në rënie njohëse, thotë EatingWell . Sipas një studimi të botuar në JAMA Neurology, humbja e moderuar e dëgjimit i vendos njerëzit në trefishin e rrezikut për demencë, ndërsa humbja e rëndë e dëgjimit bën që një person të zhvillojë një diagnozë të demencës pesë herë më shumë gjatë jetës së tyre.

Gjeni qëllimin në jetën tuaj 

Ndërsa plakemi, ne priremi të humbasim qëllimin në jetën tonë. Dalja në pension, largimi i fëmijëve nga shtëpia dhe humbja e njerëzve të dashur mund të na heqin arsyet për t'u ngritur në mëngjes dhe për të jetuar plotësisht momentin. Studiuesit në Qendrën e Sëmundjeve të Rush Alzheimer në Çikago zbuluan se njerëzit që shënuan rezultate të larta në një vlerësim të qëllimit në jetë kishin 2.4 herë më shumë gjasa të mbeten pa Alzheimer sesa ata me rezultate të ulëta, sipas AARP./ CNA.al

Lajmet e fundit nga