LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studiuesit: Ekspozimi në diell stimulon shtimin në peshë tek meshkujt, por jo tek femrat

11 Korrik 2022, 19:37, Shëndeti CNA
Studiuesit: Ekspozimi në diell stimulon shtimin në peshë tek
Foto ilustruese

Një studim i ri ka zbuluar se ekspozimi ndaj rrezeve të diellit stimulon lirimin e një hormoni urie nga lëkura, por efektet janë të përhapura vetëm tek meshkujt. Studiuesit nga Universiteti i Tel Avivit në Izrael pohojnë se meshkujt kanë më shumë gjasa të shtojnë peshë gjatë verës për shkak të këtij hormoni.

Megjithatë, tek gratë, hormoni seksual estrogjen ndërhyn në lirimin e këtij hormoni të urisë, që do të thotë se nuk çon në një ndryshim në oreks. Nevoja për të konsumuar ushqim kontrollohet kryesisht nga komunikimi midis indeve periferike, si në zorrë dhe mëlçi, dhe trurit.

Hormonet lirohen nga organet periferike për të arritur në rajonet e trurit si hipotalamusi, i cili kontrollon funksione si temperatura dhe gjumi, si dhe uria.

Studimi, i botuar sot në Nature Metabolism , shikoi rezultatet e një sondazhi me 3000 pjesëmarrës izraelitë të cilët regjistruan dietën e tyre midis 1999 dhe 2001.

Carmit Levy dhe ekipi i saj panë se, mesatarisht, burrat rritën marrjen e kalorive nga ushqimi në muajt e verës, kur rrezatimi diellor është më i lartë.

Megjithatë, gratë nuk treguan një kulm të ngjashëm veror. Hulumtimi u mbështet nga një studim i minjve që u ekspozuan ndaj rrezatimit ditor ultravjollcë (UVB) për dhjetë javë.

Studiuesit vëzhguan një 'rritje të konsiderueshme në marrjen e ushqimit' me minjtë meshkuj, por jo te femrat.

U zbulua se rrezatimi UVB stimuloi lirimin e hormonit të urisë ghrelin nga qelizat yndyrore në indin e lëkurës së minjve meshkuj, të quajtur adipocitet.

Me arritjen në hipotalamus, grelina rriti oreksin tek këta minj meshkuj, duke nxitur marrjen e ushqimit dhe shtimin e peshës. Studiuesit vunë në dukje gjithashtu se minjtë treguan sjellje të rritur të kërkimit të ushqimit, duke sugjeruar se rritja e marrjes së ushqimit lidhej gjithashtu me vetitë shpërblyese të ushqimit dhe jo vetëm me përmbushjen e kërkesave për energji.

Megjithatë, ky efekt u zbut te minjtë femra sepse hormoni seksual estrogjen ndërhynte në çlirimin e grelinës nga qelizat dhjamore brenda lëkurës.  Minjtë femra me estrogjen me qarkullim të ulët gjithashtu shfaqën konsum më të lartë të ushqimit kur ekspozoheshin ndaj UVB.

Studiuesit kryen tre eksperimente të tjera, dy prej të cilave shikuan kulturat e qelizave njerëzore në laborator dhe reagimin e tyre ndaj rrezatimit UVB. Ata zbuluan se mostrat e lëkurës mashkullore të njeriut të ekspozuara ndaj UVB gjatë pesë ditëve çuan në rritjen e shprehjes së ghrelinës.

Një tjetër eksperiment studioi oreksin e njerëzve me çrregullime të lëkurës që po merrnin terapi me rreze UVB.  Meshkujt në përgjithësi raportuan se ndjeheshin më të uritur një muaj pas fillimit të trajtimit të tyre, por femrat nuk raportuan një ndryshim në oreksin e tyre.

Studiuesit besojnë se rezultatet e tyre identifikojnë yndyrën e lëkurës si një rregullator të mundshëm të sjelljes së të ushqyerit, duke shtuar një lloj të ri të indit yndyror në ekuacionin e bilancit të energjisë.

Lajmet e fundit nga