LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

MSH publikon shifrat/ Një humbje jete nga COVID-19, ja sa raste të reja janë konfirmuar

10 Korrik 2022, 15:52, Shëndeti CNA
MSH publikon shifrat/ Një humbje jete nga COVID-19, ja sa raste të
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 766 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 290 qytetarë.

Rastet pozitive kanë rezultuar në këto bashki: 79 në Tiranë, 45 në Fier, 15 në Vlorë, nga 13 qytetarë në Durrës, Kavajë, 12 në Shkodër, nga 11 qytetarë në Lushnje, Berat, nga 10 qytetarë në Vorë, Sarandë, nga 7 qytetarë në Divjakë, Gjirokastër, 6 në Gramsh, nga 5 qytetarë në Lezhë, Elbasan, nga 4 qytetarë në Mallakastër, Himarë, Tepelenë, nga 3 qytetarë në Kukës, Mirditë, Kurbin, Delvinë, Kolonjë, nga 2 qytetarë në Has, Poliçan, nga 1 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Bulqizë, Roskovec, Selenicë, Përmet, Këlcyrë, Memaliaj, Dimal, Skrapar. 

Janë 6,030 qytetarë aktivë me COVID-19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID 3 po marrin trajtim 34 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov 2: një qytetar nga Lezha 78 vjeç.

Janë shëruar 448 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 278,440 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 korrik 2022)

Raste të reja ditore 290

Të shëruar në 24 orë 448

Të shtruar në spitale 34

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 766

Testime totale 1,866,191

Raste pozitive 287,984

Raste të shëruara 278,440

Raste aktive 6,030

Humbje jete 3,514

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,630

Fier 427

Durrës 430

Vlorë 356

Shkodër 246

Berat 225

Elbasan 211

Gjirokastër 170

Lezhë 142

Korçë 94

Dibër 69

Kukës 30./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga