LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata nga COVID-19/ Flet mjeku Jorgji: Cilat janë moshat më të prekura

9 Korrik 2022, 20:00, Shëndeti CNA
Situata nga COVID-19/ Flet mjeku Jorgji: Cilat janë moshat më të
Mjeku pneumolog, Ardian Jorgji

Mjeku pneumolog, Ardian Jorgji, ka folur për situatën e COVID-19 në vendin tonë, në kohën kur është vënë re një rritje e numrit të të infektuarve.

Jorgji tha se aktualisht në spitalin COVID po trajtohen raste të lehta, ndërsa tregoi se më të prekura në këtë stinë janë kryesisht nga 18 deri në 25 vjeç.

Pneumologu tha në emisionin “Kjo Javë” se shkak është neglizhenca dhe mosndërgjegjësimi, pasi pretendon se ka një mungesë edukate nga të rinjtë.

“Në ditët e fundit, në spital po trajtohen raste të lehta, dhe ka pak raste më të rënda. Moshat që po preken tani, janë kryesisht moshat e reja, 18 deri në 25 vjeç. Faktorët janë të shumtë, socializmi, të mospasurit kujdes, të pavaksinuar dhe mosndërgjegjësimi. Kam parë shumë raste kur e dinë që janë të infektuar, dhe nuk përdorin maskë… është mënyra më e thjeshtë për ta përhapur virusin në masë. Është për të ardhur keq, mungesë edukate, fjala më xhentile që mund të gjej. COVID-i nuk është grip! Të jesh me temperaturë dhe të shkosh në bar, në plazh?!”, u shpreh ai./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga