LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

MSH nxjerr shifrat/ Një viktimë nga COVID-19, ja sa raste të reja janë konfirmuar në 24 orë

9 Korrik 2022, 16:54, Shëndeti CNA
MSH nxjerr shifrat/ Një viktimë nga COVID-19, ja sa raste të reja
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2245 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 962 qytetarë.

Rastet pozitive kanë rezultuar në këto bashki: 404 në Tiranë, 62 në Durrës, 46 në Vlorë, 43 në Berat, 35 në Sarandë, 33 në Lezhë, 32 në Shkodër, 28 në Lushnje, 23 në Kamëz, nga 22 qytetarë në Elbasan, Patos, 21 në Fier, 19 në Kavajë, 18 në Gjirokastër, nga 13 qytetarë në Divjakë, Krujë, Korçë, 10 në Himarë, 7 në Vorë, nga 6 qytetarë në Vau i Dejës, Dimal, Kuçovë, Belsh, Gramsh, nga 5 qytetarë në Kurbin, Roskovec, Mallakastër, Librazhd, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Puke, Mirditë, Dibër, Delvinë, Këlcyrë, Tepelenë, nga 3 qytetarë në Kukës, Kolonjë, nga 2 qytetarë në Rrogozhinë, Maliq, Pogradec, Devoll, Skrapar, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Mat, Selenicë, Përmet.

Janë 6,189 qytetarë aktivë me COVID-19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID 3 po marrin trajtim 33 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana, 84 vjeçe.

Janë shëruar 416 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 277,992 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (9 korrik 2022)

Raste të reja ditore 962

Të shëruar në 24 orë 416

Të shtruar në spitale 33

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2245

Testime totale 1,865,425

Raste positive 287,694

Raste të shëruara 277,992

Raste Aktive 6,189

Humbje jete 3,513

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,757

Fier 444

Durrës 440

Vlorë 364

Shkodër 251

Berat 217

Elbasan 203

Gjirokastër 179

Lezhë 150

Korçë 91

Dibër 68

Kukës 25./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga