LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Simptomat më të zakonshme të varianteve të reja të COVID-19

9 Korrik 2022, 12:04, Shëndeti CNA
Simptomat më të zakonshme të varianteve të reja të
Foto ilustruese

Ndërsa BA.2.12.1 është aktualisht nënvarianti mbizotërues i COVID-19 në SHBA, rastet e BA.4 dhe BA.5 janë në rritje të vazhdueshme. Ekspertët thonë se prevalenca e varianteve të reja do të thotë që shumë njerëz do të riinfektohen nga COVID-19.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mësoni se cilat janë simptomat më të zakonshme të varianteve të reja qarkulluese, të merrni parasysh simptomat e pazakonta dhe të kërkoni vlerësim nëse nuk jeni të sigurt për shkakun.

Ethe

Shumë njerëz raportojnë se kanë të dridhura dhe temperaturë si shenjën e tyre të parë të infektimit nga COVID-19.

Kollë

Një kollë e vazhdueshme është një tjetër shenjë e shpeshtë e COVID-19. “Nëse kolla shoqërohet me ethe, lodhje dhe dhimbje trupi, mund të merrni në konsideratë testimin për COVID-19”, thotë Dr. Loras Even nga Unity Point Health. “Ne jemi veçanërisht të shqetësuar kur një kollë përkeqësohet, shoqërohet me temperaturë ose shkakton probleme me frymëmarrjen. Pacientët që përjetojnë këto simptoma duhet të shkojnë për një vlerësim.”

Dhimbje koke dhe lodhje

Këto simptoma janë dy nga shenjat më të zakonshme të COVID-19, sipas kompanisë shëndetësore ZOE, e cila drejton një aplikacion për gjurmimin e simptomave për COVID-19. “Vetëm 9% e të rriturve me COVID-pozitiv të moshës 18-65 vjeç nuk kanë përjetuar dhimbje koke apo lodhje”, thotë kompania. “Të dhënat tona tregojnë se simptomat e hershme më të zakonshme janë dhimbjet e kokës (82%) dhe lodhja (72%)".

Humbja e nuhatjes dhe shijes

Me variantin aktual të Omicron, humbja e nuhatjes dhe shijes janë simptoma më pak të zakonshme sesa ishin me variantet e mëparshme. “Ekziston rreziku i humbjes së përkohshme dhe më rrallë të përhershme të nuhatjes me ndonjë infeksion viral,” thotë Dr. Raj Sindwani. “Gjërat fryhen dhe aromat thjesht nuk arrijnë te receptorët e aromës që jetojnë lart në hundë. Ndodh me ftohjen e zakonshme dhe shpesh ndodh herët edhe në rastet me COVID-19".

Të vjella dhe probleme me stomakun

Sipas "WebMD", përveç simptomave të tjera të zakonshme të COVID-19, një studim i fundit tregoi se 1 në 5 persona që rezultuan pozitivë me COVID, kishin të paktën një simptomë gastrointestinale, si diarre, të vjella ose dhimbje barku. Nga të shtruarit në spital, 25.9% kishin probleme gastrointestinale.

“Simptomat mund të zgjasin deri në gjashtë javë për shumicën e njerëzve, kështu që është e rëndësishme të kujdeseni për veten nëse rezultoni pozitiv për COVID-19. Kohët e rikuperimit ndryshojnë jashtëzakonisht në varësi të moshës dhe çështjeve shëndetësore,” thotë Dr. Rita Lantner-Tarrash, një eksperte e kujdesit urgjent me qendër në Florida. “Pushoni, hani dhe flini mirë, qëndroni të hidratuar dhe dëgjoni trupin tuaj.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga