LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kemi rritje të infektimeve nga COVID-19”/ Ekspertët, apel qytetarëve

6 Korrik 2022, 11:17, Shëndeti CNA

“Kemi rritje të infektimeve nga COVID-19”/ Ekspertët, apel

Ashtu sikurse e kemi parë edhe nga njoftimet e mëparshme nga ministria e Shëndetësisë, edhe ekspertët konfirmojnë se kemi një rritje të ndjeshme të rasteve pozitive me COVID-19.

Apeli i ekspertëve për qytetarët është që të vaksinohen për të parandaluar shtrimin në spitale, vdekshmërinë dhe infektimin nga COVID-19.

Gjithashtu ekspertët theksojnë se në spital po shtohet gjtihashtu edhe numri i shtrimeve.

"Mbështetur në të dhënat epidemiologjike, po paraqitet një trend në rritje i infektimeve. Ky trend po pasqyron një rritje të shtrimit spitalor. Incidenca ka pësuar rritje. Në 90% të bashkive kemi rritje të rasteve.

Qytetarët duhet të vaksinohen me dozën e tretë dhe të katërt të vaskinave”, është shprehur Tomini.

“Mjeti kryesor për parandalimin e përhapjes së infeksioneve është vaksinimi. Vaksinimi është një mjet i rëndësishëm për të parandaluar vdekjet dhe shtrimet në spital. Është shumë i rëndësishëm në këtë periudhë”, ka deklaruar Bino.

Lajmet e fundit nga