LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi alarmant/ Mikroplastika zbulohet në mishin, qumështin dhe gjakun e kafshëve

11 Korrik 2022, 17:11, Shëndeti CNA
Studimi alarmant/ Mikroplastika zbulohet në mishin, qumështin dhe
Foto ilustruese

Cilësia e ushqimit që hamë është tema mbi të cilën janë bërë shume hulumtime dhe janë shkruar shumë tema. Por së fundmi është zbuluar nga studuesit konstaminimi mikroplastik në gjakun e lopëve  dhe derrave të rritur në ferma. Me të drejtë kjo ka bërë që të ngrihen shqetësime për cilësinë e ushqimeve që konsumojmë.

Mikroplastikat u gjetën jo vetëm në produktet e mishit apo të qumështit por ata u gjetën gjithashtu në të gjithë mostrat e ushqimit të testuar.

Studiuesit raportuan gjithashtu se edhe në gjakun e njeriut janë konstatuar mikroplastike. Zbulimi i tyre në gjak tregon se këto grimca mund të lëvizin dhe në pjesë të tjera të trupit duke u vendosur kështu edhe në organet e trupit.

Ndikimi i këtyre mikroplastikave në shëndetin e njeriut apo dhe në atë të kafshëve është ende i panjohur por studiuesit janë të shqetësuar pasi mikroplastika shkakton dëme në qelizat njerëzore dhe nga kjo shkaktohen miliona vdekje të parakohshme çdo vit.

Sasi të mëdha të mbetjeve plastike derdhen në mjedise dhe nga mikroplastikat është ndotur i gjithë planeti ku nëpërmjet ajrit ato depërtojnë në trupin e njeriut./ CNA.al

Lajmet e fundit nga