LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto-Të rrezikuar nga pickimet e mushkonjave/ Tritan Kalo jep alarmin, thirrje për dezinfektim

12 Korrik 2022, 08:10, Shëndeti CNA

Foto-Të rrezikuar nga pickimet e mushkonjave/ Tritan Kalo jep alarmin,

Mjeku Tritan Kalo, ka dhënë alarmin për infektimin enga mushkonjat.

Raste të tilla janë paraqitur në QSUT.

Sipas Kalos, Greqia dhe Italia kanë reaguar për  smëundjet që përhapen nga mushkonjat  e llojeve Anopheles apo Tigër.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Kalo, apelon institucionet përgjegjëse për dezifenktim.

“Mirmëngjes e ditë sa më të mbarë miq, të afërm, dashamirës dhe bashkëkombas….

Një rikujtesë dobiprurëse për Shëndetin Publik….Ditën mbrëmjen dhe natën, ka javë që na e “shqetësojnë” disa miq të padëshirueshëm dhe sëmundje-përhapëse sikundër janë mushkonjat, të llojeve Anopheles apo Tigër, të cilat tashmë janë të mire-instaluara në hapësirat tona….

Përpos irritimeve lokale të cilat edhe mundet të mbiinfektohen e të qelbëzohen, ato përhapin infeksione të sistemit nervor qëndror, tsutsugamushin apo ethen me dhimbje poliartralgjike, malarien, etj.…

Përderisa sëmundje të tilla i raportojnë fqinjët tanë jugorë, grekët dhe ata veriorë të përtej Adriatikut, italianët, ne nuk jemi të përjashtuar prej tyre….

Për ilustrim po ndaj me ju disa foto personale të bëra gjatë ditës së djeshme në QSUT…

.Jemi vonë për të filluar Dezifektimin, por së paku më mirë vonë se kurrë…. Together forever!!!”, shkruan Kalo në rrjete sociale./CNA.al

Foto-Të rrezikuar nga pickimet e mushkonjave/ Tritan Kalo jep alarmin,

Foto-Të rrezikuar nga pickimet e mushkonjave/ Tritan Kalo jep alarmin,

Foto-Të rrezikuar nga pickimet e mushkonjave/ Tritan Kalo jep alarmin,

Foto-Të rrezikuar nga pickimet e mushkonjave/ Tritan Kalo jep alarmin,

Lajmet e fundit nga