LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Financimet ruse "zbresin" në Kuvend/ Majko thirrje për hetime, "zhduket" Basha

15 Shtator 2022, 11:04, Politikë CNA

Financimet ruse "zbresin" në Kuvend/ Majko thirrje për

Në seancën e sotme plenare nuk ka shpëtuar pa u diskutuar edhe skandali me lobimin rus të Lulzim Bashës.

Deputeti Pandeli Majko, gjatë replikave me Enkelejd Alibeajn, ka kërkuar hetime për financimet ruse në PD në kohën që udhëhiqej nga Lulzim Basha, i cili sot nuk është dukur në Kuvend.

Mbrojtjen e tij për skandalin me lobimin rus e ka marrë përsipër Alibeaj, i cili ka debatuar me socialistin Pandeli Majko

“Besoj që sot në kufijtë e 24 orëve, drejtuesit e PD-së, me ose pa zyra e dinë shumë mirë që PD ka marrë rreth 500 mijë nga fondet ruseve, mirë do ishte që kur flasin për fondet europiane, të flasim dhe për fondet antieuropiane, nuk mbyllet me ironi, përpara se t’i kërkoni Beqes sonë, po Beqes suaj, dhe ky nuk është një faj individual, është një akuzë e konfirmuar nga administrata amerikane. I respektoj shumë këta që kanë mjekër të bardhë dhe flokë të zinj dhe dua si të jetë kështu, siç thonë këta, por po e përsëris dhe njëherë, ajo që keni diskutuar ju dhe midis vendit, është një akuzë e cila dje është ripërsëritur, unë uroj që Basha të shkojë normalisht në SHBA dhe partia që u krijua nga studentët të mos ketë këtë akuzë", tha Majko./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga