LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta justifikohet për dështimin e protestës/ Nuk ishte për mobilizim njerëzish

14 Shtator 2022, 22:04, Politikë CNA
Meta justifikohet për dështimin e protestës/ Nuk ishte për
Ilir Meta, kryetari i partisë së inceneratorëve

Kryetari i partisë së inceneratorëve, LSI-së, tashmë e quajtur Partia e Lirisë, Ilir Meta, është justifikuar për dështimin e protestës së djeshme, që u mbajt në vendin ku nuk ka inceneratorë, te landfilli i Sharrës.

Meta tha në emisionin “Ora e Betit” se protesta nuk ishte për mobilizim njerëzish, por për të denoncuar krimin.

“Protesta tek inceneratori kishte një harmoni mes vendndodhjes që është një skenë krimi, po ashtu edhe panelit dhe ekspozimit të disa fakteve që ka kjo çështje. Nuk kishte ideja për të mobilizuar njerëzit, sepse aty hapësira është e kufizuar dhe ndodhet pranë Sharrës.

Po ne ishim aty për të kthyer vëmendjen te një krim. Partia që unë sot drejtoj sot e ka denoncuar plot 559 ditë më parë në SPAK. Edhe unë vetë nuk kisha qenë aty, për të parë nëse kishte apo incenerator, por nuk kishte. Por ama drejtësia nuk ka vepruar, dhe lekët e qytetarëve ikin nga këtu”, deklaroi ish-presidenti./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga