LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta ëndërron të bëhet kryeministër/ Kërkon të jetë Iliri i vitit 2001

4 Tetor 2022, 14:11, Politikë CNA

Meta ëndërron të bëhet kryeministër/ Kërkon

Kreu i PL-së, Ilir Meta, është rikthyer pas në vitin 2001, për të treguar se kur kishte Qeverinë në duar ka rritur pagat e pedagogëve.

Siç duket ëndërron për t’u bërë kryeministër dhe të përsërisë Ilirin e vitit 2001.

Po, derisa të realizohet apo jo ëndrra e tij, në një konferencë për mediat, Meta i ka kërkuar Qeverisë që të rrisë rrogat e pedagogëve sipas kërkesave të tyre.

“Në vitin 2001, qeveria Meta rriti menjëherë 45-50% rrogat e pedagogëve. Ajo që kërkojnë pedagogët është më se legjitime. Lekët janë te rrugët e shtrenjta dhe tek afera e inceneratorëve”, është shprehur Meta.

Ndërsa në lidhje me zgjedhjet lokale, Meta ka ripërsëritur veten.

“Unë përditë jam në terren, filozofia ime është përballja. Zgjedhjet lokale, për t’i dhënë fund këtij pushteti monist, nuk ka ardhur asnjëherë asnjë vonesë apo pengesë nga Ilir Meta apo Partia e Lirisë”, ka thënë ai.

Ai është shprehur i gatshëm për të bashkëpunuar me cilëndo nga forcat opozitare.

“PL është e hapur për të bashkëpunuar me çdo faktorë opozitar, në interesin e rivendosjes së demokracisë në vend. Aksioni opozitar si interes kombëtar, jo si interes partiak”, ka thënë më tej kreu i PL-së./CNA.al

Lajmet e fundit nga