LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Gjinushi marrëveshje me Doshin", Berisha akuza mazhorancës për Akademinë e Shkencave

20 Korrik 2023, 11:55, Politikë CNA

"Gjinushi marrëveshje me Doshin", Berisha akuza mazhorancës

Ish-kryeministri Sali Berisha nga foltorja e kuvendit kundërshtoi nismën e mazhorancës për dhënien e mandatit të përjetshëm për kreun e Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi.

Berisha tha se Gjinushi, e vetmja gjë që ka bërë është marrëveshja me Tom Doshin.

Ish-kryeministri nënvizoi se Ismail Kadareja duhet të jetë anëtar i përjetshëm. 

“Ligji i akademisë është historia më e turpshme. Veproni për të zgjatur mandatin e një njeriu që nuk meriton që të qëndrojë edhe një ditë dhe që është produkt i një marrëveshjeje kriminale midis Edi Ramës dhe Tom Doshit. Kryetari juaj më ka kërcënuar se do të më heqë titullin e profesorit, por kemi 30 vite që jemi larguar nga shkenca. Por, Gjinushi çfarë studimesh ka bërë, marrëveshjen me Tom Doshin? Le të vendosim me ligj që Ismail Kadareja të jetë anëtar i përjetshëm. Por të krahasosh këta të dy është si të krahasosh Rrajën me pastorin në kishë”, tha Berisha.

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga