LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Shqipëria shteti më i korruptuar"/ Deputeti i PD-së: Në burg, një grup parlamentar me pushtetarë socialistë

19 Korrik 2023, 12:24, Politikë CNA

"Shqipëria shteti më i korruptuar"/ Deputeti i PD-së:

Deputeti Dashnor Sula thotë se Shqipëria mban flamurin si shteti më i korruptuar.

Sula citon rezultatet e fundit të sondazhit të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) për Barometrin e Ballkanit për vitin 2023, ku rezulton se 38% e të anketuarve shqiptarë mendojnë se korrupsioni është një problem i rëndësishëm për ekonominë e vendit.

Ai sjell në vëmendje dhe rezultatet për vendet e ballkanit ku shkruan se diferenca me vendin tjetër të ballkanit që vjen pas nesh është me 12 pikë përqindje. Diferencë e madhe, Bosnjë-Hercegovina me 26% dhe Maqedonia e Veriut po me 26%.

Deputeti Sula thotë se nuk ka se si të ndodhë ndryshe, në një kohë kur Kontrolli i Lartë i Shtetit thotë se janë mbi 700 milionë euro dëm ekonomik në buxhetin e shtetit nga korrupsioni.

Ai sjell në vëmendje edhe arrestimet e bëra në kahun e PS-së ku shprehet se "Nuk ka se si të ndodhë ndryshe kur në burg është krijuar gati një grup parlamentar me pushtetarë socialistë"./ CNA

Lajmet e fundit nga