LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dosja "Gërdeci"/ Mediu tërhiqet nga gjykimi i shkurtuar

18 Korrik 2023, 16:12, Politikë CNA
Dosja "Gërdeci"/ Mediu tërhiqet nga gjykimi i shkurtuar
Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu

Ditën e sotme u zhvillua seanca e radhës për ish-ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu, për dosjen "Gërdeci".

Mësohet se Mediu është tërhequr nga kërkesa për gjykim të shkurtuar.

Kjo i ka hapur rrugën gjykimit të zakonshëm, që zgjat edhe procesin.

Avokatët kanë bërë me dije se do të kërkojnë ekspertizë të re për shkaqet e shpërthimit dhe do të kërkojnë marrjen në pyetje të dëshmitarëve që nuk kanë dëshmuar më parë.

Nga ana tjetër, avokatët e familjeve të viktimave të Gërdecit kanë kërkuar që Mediu të gjykohet për akuzën “shpërdorim detyre me pasojë vdekjen ose vrasje” dhe jo për thjeshtë “shpërdorim detyre”.

Trupi gjykues vendosi të shtyjë seancën dhe seancën e radhës vendosi ta mbajë më 8 shtator./ CNA.al

Lajmet e fundit nga