LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Raporti final për zgjedhjet në Mat/ PD denoncon abuzimet, nga tenderët te kërcënimet

17 Korrik 2023, 11:30, Politikë CNA

Raporti final për zgjedhjet në Mat/ PD denoncon abuzimet, nga

Deputetë dhe përfaqësues të Partisë Demokratike kanë mbajtur një takim, ku kanë bërë publik raportin final në zgjedhjet në Mat/Klos.

Në raportin e bërë publik, PD denoncon se abuzimet janë të formave të ndryshme.

Demokratët pretendojnë se është bërë abuzim me fondet publike, ka pasur tenderë pa konkurrencë, ka pasur kërcënime, përfshirje të punonjësve të administratës publike në fushatë, si dhe punësime elektorale.

“Abuzime me fonde të buxhetit vendor e qendror, asfat elektoral, kërcënime për heqjen e ndihmës ekonomike, punësime elektorale. Drejtuesit e lartë të administratës kanë qenë pjesë aktive e fushatës elektorale. Tenderët me flamur të kuq pak para zgjedhjeve elektorale. Tenderë me vlerë 11 milionë euro pa konkurrencë. Agron Malaj në 4 vite ka dhënë 48 tenderë me vlerë 11 milionë euro pa konkurrim. Ne këto i kemi denoncuar edhe para fushatës elektorale. Kompanitë e Agron Malaj dhe vëllait të tij nuk kanë fund dhe vjedhjet e tyre nuk mbarojnë kurrë. Shpërdorim i burimeve financiare publike dhe përfitime familjare", raportoi kryetarja e Partisë Demokratike në Mat, Denisa Vata./ CNA.al

Lajmet e fundit nga