LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD e vulës, shkresë Kuvendit/ Kërkon interpelancë me Ramën për inceneratorët

17 Korrik 2023, 14:50, Politikë CNA

PD e vulës, shkresë Kuvendit/ Kërkon interpelancë me

Partia Demokratike e vulës ka depozituar në Kuvend kërkesën për interpelancë me kryeministrin Rama të enjten, për inceneratorët.

Lajmin e ka bërë të ditur deputeti Gazment Bardhi, i cili deklaroi se Rama duhet të sqarojë aferën e inceneratorëve.

“Në përfundim të mbledhjes së grupit, dua të informoj se kemi kërkuar interpelancë me kryeministrin Edi Rama të enjten e 20 korrikut për të sqaruar aferën e inceneratorëve. Kërkesa e grupit të PD i është dorëzuar kryetares së Kuvendit.

Përgjegjësia e tij penale është çështje e prokurorisë, kryeministri të japë llogari për procedurat e paligjshme dhe të sqarojë se si me paratë e 3 mafiozëve po financohet arratia e tyre. Edhe pse janë shpallur në kërkim pagesat për ta vazhdojnë, kërkesa për interperlancë është e detyrueshme për të diskutuar kërkesën e opozitës. Kërkojmë dhe nocion me debat lidhur me aferën e incneratorëve, çështje tjetër është se si po shkelet rregullorja për të futur në rend dite projektligjin për kanabis, për PD kjo është e papranueshme pasi nuk është kërkesë e qytetarëve por grupeve kriminale. Këto ishin tri çështje që diskutuam”, tha Bardhi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga