LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërprerja e fondeve të bujqësisë/ Meta: Pasojë e kapjes së shtetit

19 Korrik 2023, 18:39, Politikë CNA

Ndërprerja e fondeve të bujqësisë/ Meta: Pasojë e

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka reaguar për ndërprerjen e fondeve nga Bashkimi Evropian, për bujqësinë, pas dyshimeve për korrupsion.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Meta thotë kapja totale e shtetit dhe drejtësia me regji do të sjellin pasoja edhe më të rënda për vendin dhe qytetarët tanë.

“Sikur të mos mjaftonte deri tani nënfinancimi në ekstrem i bujqësisë nga Buxheti i Shtetit, duke e renditur vendin të fundit në rajon dhe Europë dhe sidomos me një diferencë skandaloze të mbështetjes krahasuar me fqinjët, tani bujqësisë se rrënuar në mbijetesë i ndërpritet edhe ndihma financiare nga Bashkimi Europian për shkak të korrupsionit shpërthyes.

Kapja totale e shtetit dhe drejtësia me regji do të sjellin pasoja edhe më të rënda për vendin dhe qytetarët tanë sepse korrupsioni dhe pushteti me çdo cmim janë të vetmet qëllime të ‘Rilindjes’”, shkruan ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga