LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“I zhgënjyer me Kushin”/ Meta: Ligji për studentët e Mjekësisë, tregues i korrupsionit

20 Korrik 2023, 10:53, Politikë CNA

“I zhgënjyer me Kushin”/ Meta: Ligji për studentët e

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, në një deklaratë për mediat tha se është i zhgënjyer me ministren e Arsimit, Evis Kushi, me qëndrimin e saj të fundit për projektligjin për studentët e Mjekësisë.

Meta u shpreh se një projektligj i tillë është tërësisht antikushtetues dhe tregon se sistemi i shëndetësisë është tërësisht i braktisur.

Shpreh zhgënjimin më të thellë për ministren e Arsimit, e cila në takim me studentët u shpreh se ne marrim vendime dhe nuk pyesim. Kjo reflekton arrogancën e qeverisë. Ky është një ligj antikushtetues. Ky ligj tërësisht arbitrar e diskriminues është tregues i korrupsionit dhe në sistemin e shëndetësisë, i cili është tërësisht i braktisur. Zgjidhje është që qeveria të mos vjedhë e të plotësojë kushtet e mjekëve”, tha Meta.

Lajmet e fundit nga