LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Beleri, “patatja e nxehtë” me Greqinë/ Rama: Nuk interferoj, është çështje e drejtësisë

30 Gusht 2023, 18:26, Politikë CNA
Beleri, “patatja e nxehtë” me Greqinë/ Rama: Nuk
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur për çështjen e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit, e cila ka ngjallur reagime të ashpra nga Greqia.

Rama tha në një intervistë për median greke “ERT” se kjo është çështje e drejtësisë dhe për këtë arsye qeveria nuk do të interferojë.

Ai theksoi se akuzat për korrupsion në zgjedhje janë vetëm akti i parë i drejtësisë kundrejt Fredi Belerit.

“Së pari, që në momentin kur SPAK, Prokuroria jonë speciale për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar futet në një proces zyrtarisht, gjithmonë unë, qeveria ime, partia që unë drejtoj, pra shumica parlamentare e Shqipërisë bën të njëjtën gjë, ekzakt të njëjtën gjë, siç kemi bërë dhe në këtë rast. I referohemi vetëm drejtësisë sovrane për të bërë drejtësi dhe nuk interferojmë në asnjë formë dhe përmes asnjë rruge, qoftë publikisht, qoftë jo publikisht në punën e saj.

Sepse ky është një moment historik për Shqipërinë. Dhe sot kjo drejtësi nuk është në aktin e vet të parë me zotërinë për të cilin është shqetësuar Athina zyrtare, por ky është njëri nga hallkat e zinxhirit të krijuar të këtyre akteve të goditjes së problemeve me të cilat ajo merret të njerëzve shumë pranë pushtetit. ”, deklaroi kreu i qeverisë./ CNA

Lajmet e fundit nga