LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Simptoma ‘e heshtur’ e kolesterolit të lartë që mund të dalloni në këmbët tuaja

27 Korrik 2023, 17:44, Lifestyle CNA

Simptoma ‘e heshtur’ e kolesterolit të lartë që mund

Kolesteroli është një substancë yndyrore në gjak e cila akumulohet me një dietë të keqe, mungesë ushtrimesh fizike, konsumi i duhanit dhe alkoolit.

Kur ka shumë kolesterol, ai bllokon enët e gjakut.

Ndonjëherë njerëzit nuk e kanë idenë se e kanë këtë gjendje derisa është tepër vonë dhe ata zhvillojnë komplikime serioze si  sulmi në zemër ose goditje në tru. 

Pra, çfarë mund t'ju tregojnë këmbët tuaja për këtë simptomë të heshtur?

The Sun tregon se sipas NHS, ngërçet ose një ndjesi shtrëngimi në këmbë mund të jetë një shenjë e sëmundjes arteriale periferike.

Grumbullimi i depozitave yndyrore në arterie kufizon furnizimin me gjak në muskujt e këmbëve, kjo është arsyeja pse të sëmurët përjetojnë dhimbje.

Faktorët e rrezikut, përveç kolesterolit të lartë, përfshijnë presionin e lartë të gjakut, diabetin, obezitetin dhe të qenit fizikisht joaktiv./CNA.al

Lajmet e fundit nga