LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërron jetë në moshën 96 vjeçare ylli i muzikës Pop dhe jazz

21 Korrik 2023, 17:31, Lifestyle CNA

Ndërron jetë në moshën 96 vjeçare ylli i muzikës

Tony Bennett, këngëtari legjendar i popit dhe xhazit të Nju Jorkut, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare.

Bennett ishte i njohur për hitet si “The Way You Look Tonigh”, “Body and Soul” dhe “(I Left My Heart) In San Francisco”.

Bennett ka bashkëpunuar me këngëtarë të tjerë të njohur me famë botërore si Lady Gaga, Aretha Franklin dhe Frank Sinatra.

Gjatë një karriere që zgjati tetë dekada, këngëtari shiti miliona disqe dhe fitoi 20 Grammy.

Vdekja e tij u konfirmua nga publicistja e tij Sylvia Weiner në një deklaratë për Associated Press.

Ajo tha se Bennett vdiq në qytetin e tij të lindjes, Nju Jork. Nuk kishte asnjë shkak specifik të vdekjes, por Bennett ishte diagnostikuar me sëmundjen e Alzheimerit në vitin 2016./ CNA

Lajmet e fundit nga