LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këngëtari anulon koncertet për shkak të sindromës “Tourette”

28 Qershor 2023, 10:54, Lifestyle CNA

Këngëtari anulon koncertet për shkak të sindromës

Kantautori skocez, Lewis Capaldi ka anuluar turneun e koncerteve për shkak të sindromës “Tourette”.

Ky vendim vjen pasi në koncertin e tij të fundit, këngëtari nuk mund të performonte për shkak të krizës që pësoi.

 “Së pari, faleminderit Glastonbury që këndoi me mua dhe për të gjitha mesazhet e mahnitshme më pas”, tha ai në një deklaratë.

Sindroma Tourette është një çrregullim neurologjik që bën që individët të bëjnë tinguj dhe lëvizje të pavullnetshme, shpesh të referuara si tike.

Capaldi zbuloi shtatorin e kaluar se ai ishte diagnostikuar me këtë gjendje.

Capaldi, 26 vjeç, do të performonte në Cyrih, Zvicër të mërkurën.

Turneu i tij do të vazhdonte në  vende si Australia, Korea e Jugut dhe Islanda, ndër të tjera, do të arrinte kulmin në Emiratet e Bashkuara Arabe më 7 tetor.

Në deklaratën e tij, Capaldi tha se ai “ende po mësonte të përshtatej me ndikimin e Tourette-s dhe të shtunën u bë e qartë se i duhej të kalonte shumë më tepër kohë për të rregulluar shëndetin e tij mendor dhe fizik, në mënyrë që të vazhdojë të bëjë gjithçka që donte për një kohë të gjatë.”

Këngëtari anulon koncertet për shkak të sindromës

Lajmet e fundit nga