LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përdoreni këtë përgjigje kur dikush është i pasjellshëm me ju

24 Shtator 2023, 17:22, Lifestyle CNA

Përdoreni këtë përgjigje kur dikush është i

Kur një shok bën një shaka në kurrizin tënd ose bën një fyerje “lozonjare”, mund të jetë e vështirë të dish se si të vazhdosh.

Duke vepruar sikur komenti të mos ofendonte, mund të ftoni më shumë pëlqime, por përgënjeshtrimi i tij mund të rezultojë në konflikt ose, të paktën, siklet. 

Pikërisht si tw silleni në situata ju tregon, ekspertja e mirësjelljes e trajnuar në Harvard, Sara Jane Ho.

Nëse e gjeni veten pwrballw një komenti të ashpër, mund ta kundërshtoni atë me mirësi dhe klas me vetëm një pyetje.

“A je mirë?”

“Nëse do të ishte një mik që të thoshte diçka të keqe për ty, unë zakonisht shikoj lart dhe them: “A je mirë?”, thotë ajo. 

Këto tre fjalë mund të sinjalizojnë se edhe nëse nuk e merrni komentin personalisht, nuk e vlerësuat vërtet atë. 

Po aq i rëndësishëm sa përmbajtja është toni, thekson Ho. Kur thoni, “A jeni mirë?” mos jini të shkurtër apo të mprehtë. Përdorni një ndikim miqësor .

“Fuqia më e madhe është të tregosh se personi tjetër nuk ka pushtet mbi ty”, thotë Ho./ CNA

Lajmet e fundit nga