LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vera që zgjidhni zbulon personalitetin tuaj

12 Mars 2023, 16:07, Kuriozitete CNA

Vera që zgjidhni zbulon personalitetin tuaj

Sipas rezultateve të studimit të Universiteteve të Veronës dhe Maceratës, rreth 1200 njerëz, midis moshës 18 dhe 87 vjeç, kanë përpiluar një test që heton pesë dimensionet themelore të personalitetit: ekstroversionin, miqësinë, stabilitetin emocional, ndërgjegjen dhe faktin se sa mendjehapur është.

Për më tepër, ata u treguan studiuesve për verërat e tyre të preferuara.

Cabernet apo Chianti?

Nga përfundimi i studimit doli se ata që pinë emocionalisht mund të vlerësojnë të kuqtë me trup të plotë si Syrah ose Cabernet Sauvignon dhe se të kesh një mendje të hapur mund të çojë në verëra me shije të vazhdueshme dhe të pasura me tanine (polifenole, të pranishme në përqendrime më të larta).

Së fundi, ekstrovertët priren të preferojnë verërat acidike, si shampanja ose Chianti, por mund të pëlqejnë edhe ato tanike.

Së fundi, njerëzit miqësorë preferojnë verërat me përmbajtje të lartë alkooli. Studimet kanë treguar se vetëm ndërgjegjja nuk është e lidhur me një paragjykim të veçantë./CNA.al

Lajmet e fundit nga