LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 pjesë të trupit ku nuk duhet të hidhni parfum

14 Mars 2023, 11:21, Kuriozitete CNA

5 pjesë të trupit ku nuk duhet të hidhni parfum

Aplikimi i parfumit është si qershia mbi tortë kur përgatiteni në mëngjes pak para zyrës apo çdo pune tjetër që keni. Në fund të fundit, kujt nuk i pëlqen të nuhasë si një buqetë me trëndafila apo joshje pikante? Por siç e di çdo adhurues i parfumeve, është shumë e mundur që ta teproni dhe ta spërkatni aty ku nuk duhet. Cilat zona janë këto?

Sytë

Ndoshta një nga vendet më të dukshme për të shmangur spërkatjen e parfumit është afër syve tuaj. Parfumet me bazë alkooli përmbajnë etil – disa janë deri në 95% – i cili mund të shkaktojë acarim nëse bie në kontakt me zona të ndjeshme, si sytë tuaj.

Flokët

Flokët thithin natyrshëm aromat, kështu që mund të duket si një ide e mirë të spërkatni parfumin në flokët tuaja në fillim. Megjithatë, parfumet me bazë alkooli mund të jenë vërtet tharëse, veçanërisht nëse e spërkatni parfumin direkt në flokët tuaj. Në vend të kësaj, Reader’s Digest sugjeron të spërkatni aromën në furçën tuaj të flokëve dhe më pas t’i lani flokët për të shmangur dëmtimin, ose provoni t’i spërkatni majat, gjithmonë shumë lehtë.

Duart

Ndërsa aplikimi i parfumit në kyçin tuaj mund të jetë një nga mënyrat më të njohura për erë të mrekullueshme gjatë gjithë ditës, nëse parfumi përfundon aksidentalisht në duart tuaja gjatë procesit, parfumet me bazë alkooli mund ta bëjnë lëkurën që të thahet mjaftueshëm. Për më tepër, nëse ndodh që të fërkoni sytë pas marrjes së parfumit në duar, mund të ndodhë acarim.

Sqetullat

Spërkatja e parfumit në sqetull është një tjetër shkak i mundshëm i acarimit. Ndërveprimi midis parfumit dhe gjëndrave të djersës në sqetull mund të çojë në kruajtje dhe djegie.

Vendet në trup që janë të përshtatshme për të veshur parfum

Vendet më të mira për të spërkatur parfumin janë pikat e pulsit të trupit tuaj, duke përfshirë kyçet e dorës, qafën dhe pjesën e pasme të gjunjëve. Duke aplikuar parfum në këto zona që lëshojnë nxehtësi, parfumi juaj i preferuar do të zgjasë më gjatë. 

Lajmet e fundit nga