LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Astronauti i NASA-s Frank Rubio kthehet nga misioni rekord në hapësirë

27 Shtator 2023, 17:33, Kosova & Bota CNA

Astronauti i NASA-s Frank Rubio kthehet nga misioni rekord në

Astronauti rekord i NASA-s Frank Rubio është rikthyer më në fund në Tokë, duke ndjerë tërheqjen e gravitetit të planetit për herë të parë në më shumë se një vit.

Rubio dhe dy kolegët e tij rusë - kozmonautët Sergey Prokopyev dhe Dmitri Petelin - u hodhën me parashutë në një ulje në Kazakistan në bordin e kapsulës ruse Soyuz MS-23 në orën 5:17 pasdite me kohën lokale të mërkurën.

Ardhja e ekuipazhit shënoi fundin e një udhëtimi të gjatë - dhe të papritur - për Rubion, i cili ishte planifikuar të kalonte vetëm gjashtë muaj në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Në vend të kësaj, ai qëndroi gjithsej 371 ditë në hapësirë.

Qëndrimi i Rubios vendosi një rekord të ri për kohën më të gjatë që një astronaut amerikan ka kaluar ndonjëherë në mikrogravitet. Ai gjithashtu u bë amerikani i parë që regjistroi një vit të tërë kalendarik në orbitë.

Në një intervistë të fundit me CNN, Rubio tha se nëse do ta dinte se qëndrimi i tij në stacionin hapësinor do të ishte dy herë më i gjatë se sa ishte planifikuar fillimisht, ai "ndoshta do ta kishte refuzuar" detyrën përpara se të fillonte stërvitjen.

Rubio, i cili ka katër fëmijë, tani pritet të fillojë udhëtimin për në shtëpi nga vendi i uljes së anijes Soyuz pranë qytetit Dzhezkazgan në Kazakistan. Ai fillimisht do të fluturojë për në Karaganda përpara se të hipë në një fluturim për në Hjuston./ CNA

Lajmet e fundit nga