LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NASA humbet kontaktin me ISS për një kohë të shkurtër

26 Korrik 2023, 22:26, Tech CNA

NASA humbet kontaktin me ISS për një kohë të shkurtër

Një ndërprerje e energjisë në ndërtesën e NASA-s në Hjuston ndërpreu komunikimin midis kontrollit të misionit dhe Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) të martën, duke e detyruar agjencinë hapësinore të mbështetet në sistemet e kontrollit rezervë për herë të parë.

Ndërprerja nënkuptonte se kontrolli i misionit humbi komandën, telemetrinë dhe komunikimin zanor me stacionin në orbitë. 

Është hera e parë që NASA-s i është dashur të ndezë këto sisteme rezervë për të marrë kontrollin, sipas Montalbano. Ai tha se NASA shpreson të zgjidhë çështjen.

Nasa mban një qendër kontrolli rezervë milje larg Hjustonit në rast të një fatkeqësie./The Guardian/

Lajmet e fundit nga