LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga Nju Jork në Londër për 1.5 orë? NASA njofton për aeroplanin supersonik

25 Gusht 2023, 15:28, Tech CNA
Nga Nju Jork në Londër për 1.5 orë? NASA njofton
X-59 e NASA-s

NASA dëshiron të çojë pasagjerë nga Nju Jorku në Londër në më pak kohë sesa duhet për të parë një film mesatar gjatë fluturimit.

Agjencia hapësinore e Amerikës njoftoi këtë javë se ka qenë duke eksploruar për udhëtimet ajrore supersonike të pasagjerëve.

Sipas NASA-s, faza tjetër e kërkimit të saj të udhëtimit ajror me shpejtësi të lartë është duke u zhvilluar, raporton "Daily Mail".

Avioni aktual më i shpejtë i pasagjerëve në botë, Concorde i prodhimit francez dhe britanik, bëri fluturimin e tij të shpejtë midis Nju Jorkut dhe Londrës më 7 shkurt 1996, duke kaluar Atlantikun në vetëm 2 orë 52 minuta e 59 sekonda.

NASA shpreson të zvogëlojë pothuajse në gjysmë kohën e fluturimit të Concorde-it.

Në deklaratën e saj për shtyp, NASA tha se shpresonte që fluturimet nga Nju Jorku në Londër të përshpejtoheshin "deri në katër herë më shpejt sesa është e mundur aktualisht".

Sipas menaxherit të Projektit të Teknologjisë Hipersonike të NASA-s, Mary Jo Long-Davis, faza e zhvillimit për avionin e ri të pasagjerëve hipersonikë do të fokusohet në reduktimin e zhurmës gjatë ngritjes dhe uljes.

Si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe shumë vende të tjera ndalojnë fluturimet supersonike mbi tokë, duke përmendur ndotjen akustike nga zhurmat e zërit dhe çështje të tjera./ CNA

Lajmet e fundit nga