LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koncensione apo vjedhje me ligj/ Dashamir Shehi kërkon bllokimin e tyre

18 Janar 2023, 11:05, Ekonomi CNA

Koncensione apo vjedhje me ligj/ Dashamir Shehi kërkon bllokimin e tyre

Në komisionin parlamentar të Ekonomisë dhe Financave është diskutuar për koncensionet.

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, njëherësh edhe anëtar i këtij komisioni, ka deklaruar se gjatë këtyre viteve ka pasur koncensione të çuditshme.

Sipas tij vjedhja me koncensionet është bërë me ligj.

"Kontratat janë politike. Ata që ndajnë paret vjedhin me ligj. Për hir të Europës pas nja 1 viti mund të bëhet diçka. Kryeministri duhet të mbajë përgjegjësi, s’mban përgjegjësi parlamenti për këtë punë. Jam për ligjin e zonjës Tabaku që ta shohim me kujdes. Nuk kemi ndonjë urgjencë ne. Duhet të ndryshojë pak raporti se nuk kemi mundësinë e Danimarkës e Suedisë. Jemi vend fukarenjsh. Ne japim shërbimet me koncesion. Shërbimet që na bënin 10 lekë, për efekt të koncesionit.

Ça është kjo urgjencë që kemi për koncesionet. Rrugët, sikur mermer të kishim shtruar s’do bënin kaq. Kur është diskutuar Rruga e Arbrit me kompaninë kineze, thamë; sa shtrenjtë. Iu turrëm dhe Koços. Rruga është atje, koncensionare dhe s’ka mbaruar akoma. Shifrat e koncesioneve, të shpërndara ndër vite, të ripara projektet, i kanë prurë këtu. Ka një tufë që kërkojnë koncesione të tjera dhe ne do jemi këtu vitin tjetër që të numërojmë paret.

Koncesionet do vazhdojnë të jepen se ka një tufë që kërkojnë dhe ne do jemi këtu vitin tjetër, do numërojmë paret. Koncesionet shkelen dhe janë shkelur dhe nga qeveria e mëparshme. Ndaj them; e bllokojmë sot dhe e bëjmë si gjithë Europa”, tha Shehi./CNA.al

Lajmet e fundit nga