LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bima magjike që lehtëson stresin e rrit kujtesën

14 Gusht 2023, 18:32, Shëndeti CNA

Bima magjike që lehtëson stresin e rrit kujtesën

Rozmarina apo aposplinos siç e quanin të lashtët tanë, ka gjetur aplikim të gjerë ndër shekuj në mjekësinë tradicionale të kulturave dhe popujve. 

Grekët e lashtë e vendosën atë si një kurorë në kokë për të rritur kujtesën, Perandori i parë Romak i Shenjtë Karli i Madh kërkoi që ajo të kultivohej në kopshtet mbretërore dhe ishte një përbërës kryesor në kolonën e Napoleon Bonapartit.

Përdorimi i barit aromatik synonte gjithashtu trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale dhe neurologjike , forcimin e sistemit imunitar , lehtësimin e stresit dhe furnizimin e trupit me një mori lëndësh ushqyese.

Rozmarina përmirëson funksionet e trurit si performanca njohëse, kujtesa, vigjilenca dhe përqendrimi. 

Gjethet e saj dhe vaji esencial i rozmarinës lehtësojnë lodhjen nervore, ankthin kronik, ndërkohë që përmirësojnë humorin dhe gjumin.

Lëndët ushqyese të tij mbrojnë qelizat e lëkurës nga efektet e rrezatimit diellor dhe nxisin prodhimin e kolagjenit./ CNA

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga