LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vajza e Kapidan Ndue Gjon Markut i përgjigjet nënkryetarit të Kuvendit

20 Korrik 2022, 20:39, Aktualitet CNA
Vajza e Kapidan Ndue Gjon Markut i përgjigjet nënkryetarit të

Agron Gjekmarkaj dje pati një shpërthim në rrjete sociale, që për shumë ishte i pakuptueshëm, ndaj po përpiqemi të sqarojmë se për çfarë bëhet fjalë.

Ajo që mund të kuptojmë ështe që Gjekmarkaj me sa duket kishte zgjedhur shpërthimin e djeshëm si formë që të promovonte për Avokat të Popullit, një person që populli nuk e njeh fare se cili është. Kuptuam që quhet Dorian Gjomarkaj!

Agron Gjekmarkaj ka qenë deri para pak kohësh nënkryetar i Patisë Demokratike i promovuar nga Lulzim Basha. Për shkak të postit si nënkryetar i PD-së, Gjekmarkaj përfitoi edhe postin e nënkryetarit të Kuvendit.

Ditën që rrethanat ndryshuar, Gjekmarkaj zgjodhi që të lëshonte detyrën si nënkryetar i PD-së, por vazhdon të gëzojë postin dhe benefitet si nënkryetar i Kuvendit.

Si pjesë e benefiteve është edhe punësimi i Dorian Gjomarkaj si këshilltar i nënkryetarit Gjekmarkaj.

Gjekmarkaj dje prezantoi Gjomarkajn si djali i një dete të lartë me emër e i studiuar jashtë shtetit.

Por duket se nuk ka arritur të bindë të gjithë.

Midis të pabindurve ndaj opinionit sublim të Lumturisë së tij Gjekmarkaj, është edhe Bianca Gjomarkaj, bija e Kapidan Ndue Gjon Markut (Gjomarkaj).

Reagimi i saj i plotë:

"Si mund të zgjidhesh Avokati i Popullit kur mbiemri yt u ndryshua pas rënies së komunizmit për të korrur përfitime?  Shpjegojeni atë!  Të pyesim zotin Dorian “Gjomarkaj” se çfarë mbiemri ka në çertifikatën e tij të lindjes, dhe pse u ndryshua pas vitit 1991. Pse babai i tij Preng Gjergji Pjeter Kola e ndryshoi mbiemrin e familjes?  Çfarë nevoje kishte për ta ndryshuar atë në një familje të cilës ai nuk i përket, nuk i përket dhe nuk do t'i përkasë kurrë?  Unë kam një çështje shumë të fortë me këdo që ka uzurpuar mbiemrin tim.  Mendoj se këto janë pyetje të rëndësishme për t'u adresuar në çdo seancë dëgjimore ku ai mund të ftohet."

Nuk kemi asnjë informacion lidhur me shkollimin e Gjomarkajt, por duke përfituar nga rasti mund të sqarojmë se Gjekmarkaj nuk ka studiuar në Itali. Thjesht ka marrë pjesë në disa seminare 1-2 dhe 3 javore nëpër Itali.

Sa i takon këshilltarit "Gjomarkaj" të Gjekmarkajt, nuk arrijmë dot në asnjë konkluzion, sa kohë që as Kuvendi nuk e ka vlerësuar dot vlerën dhe vërtetësinë e dokumentacionit të shkollimit të tij, të dorëzuar me rastin e aplikimit si avokat i popullit.

(Bashkelidhur qëndrimi zyrtar i shërbimeve të Kuvendit.)

"Gjomarkaj" i detyrorohet zonjës Gjomarkaj, që ti japë një shpjegim pse i ka uzurpuar mbiemrin.

Nuk e dime nëse këte detyrim do ta shlyejë ndonjëherë.

Kurse Gjekmarkaj i detyrohet demokratëve nje shphegim se pse po kërkon të bëjë copash PD-në për kandidatin e tij nga "derë e lartë".

Dhe ai nuk shpëton dot pa e dhënë këtë shpjegim./CNA.al

Vajza e Kapidan Ndue Gjon Markut i përgjigjet nënkryetarit të

Vajza e Kapidan Ndue Gjon Markut i përgjigjet nënkryetarit të

Lajmet e fundit nga