LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik

20 Korrik 2022, 18:23, Aktualitet CNA
Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik
Televizioni "Top Channel"

Pasi i ka dalë hapur shpifja në lidhje me lajmin e sulmit kibernetik në platformat qeveritare, "Top Channel" është përfshirë në panik.

Fillimisht "Top Channel" publikoi një lajm ku deklaronte se hakerat kanë shkatërruar të dhënat e shtetit shqiptar dhe kanë kërkuar 30 milionë euro në Bitcoin si shpërblim për të liruar sistemin.

Sapo Rama përgënjeshtroi akuzat dhe vuri në dukje se kjo është një shpifje që përhap panik, "Top Channel" ka ndryshuar lajmin.

Ata kanë ndryshuar titullin e lajmit dhe kanë edituar pjesën më të madhe të tekstit. Në lajmin e parë, artikulli fokusohej te shkatërrimi i të dhënave dhe shpërblimi i kërkuar nga hakerat, ndërsa në artikullin e edituar "Top Channel" përdor tone më të buta dhe e përqendron idenë tek aludimet se sulmi mund të jetë kryer nga Irani.

Ky veprim tregon se "Top Channel" është frikësuar nga lajmi i rremë që ka prodhuar dhe që është hedhur poshtë nga Rama.

Kujtojmë këtu se në reagimin e bërë në rrjetet sociale, kreu i qeverisë thotë se "Top Channel" ka prodhuar shpifje dhe përhapur panik, ndërsa e quan këtë televizion "bandë dixhitale gjobaxhie".

Sipas tij, publiku u gënjye në mënyrë të turpshme me motive të fshehura, me një valë shpifjesh haluçinante./ CNA.al

Lajmi fillestar

Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik

Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik

Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik

Lajmi i edituar

Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik

Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik

Pasi i doli shpifja në shesh/ "Top Channel", në panik

Lajmet e fundit nga