LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shënim/ Pse Rama e quajti shpifës dhe përhapës paniku "Top Channel"-in

20 Korrik 2022, 17:20, Politikë CNA
Shënim/ Pse Rama e quajti shpifës dhe përhapës paniku
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar ashpër sot "Top Channel", pas publikimit të një lajmi "fake", lidhur me sulmin kibernetik ndaj e-Albania.

Duke mos cituar asnjë burim,"Top Channel" pretendon se hakerat kanë kërkuar si shpërblim 30 milionë dollarë për të liruar sistemin.

Rama i ka hedhur poshtë këto pretendime, ndërsa thekson se pas sulmit të hakerave qëndron një shtet tjetër.

“Lajmet për një gjobë 30 milionë euro nga hakerat apo për shkatërrimin e të dhënave janë krejt të rreme! Qeveria ka informuar aq sa mund të informojë, në ndërkohë që lufta nuk ka mbaruar dhe pas hakerave qëndron një shtet tjetër, jo një bandë dosido digjitale që merret me gjoba!”, shkruan Rama.

Kështu, kreu i Qeverisë thekson edhe njëherë atë që është thënë jo pak herë nga shumë personazhe publikë, që "Top Channel" është një televizion problematik dhe i shumakuzuar që vë gjoba për interesa vetjake.

Kujtojmë denoncimin e biznesmenit Nadir Causholli apo ish-gazetarit të "Top"-it, Endrit Habilaj.

Por nuk ka mjaftuar vetëm kaq, "Top Channel", ka vijuar manovrat, duke e ndryshuar lajmin disa herë, çka mund të vërtetohet dhe nga fotot e mëposhtme, ku në pak minuta lajmi është ndryshuar 3 herë.

Nuk është hera e parë që "Top Channel" merr akuza për shpifje dhe gjoba. Gazetari Endrit Habilaj e ka akuzuar për gjoba ndaj biznesit.

Ndërkohë që CNA.al, faktoi shpifjet e emisionit ‘Fiks Fare’.

Për interesat e historive rozë të Vjollca Hoxhës, “Fiks Fare” ka sulmuar ashpër biznesmenin Arben Reli, duke mos kursyer shpifjet dhe mashtrimet, ndërsa kanë përdorur të dhënat zyrtare të një personi tjetër./CNA.al

Shënim/ Pse Rama e quajti shpifës dhe përhapës paniku

Shënim/ Pse Rama e quajti shpifës dhe përhapës paniku

Lajmet e fundit nga