LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rriten çmimet në Shqipëri, shtrenjtohen drithërat

20 Korrik 2022, 13:54, Aktualitet CNA
Rriten çmimet në Shqipëri, shtrenjtohen drithërat
Foto ilustruese

Shqipëria dhe Europa po përballen me rritje të vazhdueshme të çmimeve në tregje.

Në vendin tonë inflacioni arriti në 7.4% në qershor, ndërsa në Bashkimin Europian, 8.7%.

Të dhënat tregojnë se transporti dhe ushqimet vunë në vështirësi familjet shqiptare. Po ashtu, shërbimi në bare e hotele është shitur më shtrenjtë.

Rritja më e madhe është parë muajin e kaluar te vaji, drithërat dhe rregullimi i makinës te mekanikët. Më shumë se 10% janë shtrenjtuar edhe ëmbëlsirat dhe perimet.

Nga ana tjetër, në Europë energjia me rritje 42%, mandej ushqimet dhe duhani me 8.9 %, dhe së bashku me grupet e tjera, niveli i inflacionit arriti 8.6%.

Por, edhe pse shkalla e shtrenjtimit në BE është më e lartë, kriza është ndierë më shumë këtu, pasi familjet shqiptare harxhojnë rreth 40% të të ardhurave për ushqime, ndërsa ato europiane 15% të rrogave.

Në qershor qeveria mbylli pagesën e përkohshme të ndihmës për familjet me të ardhura të ulëta, ndërsa nuk ka dhënë ndonjë sinjal për t’i vazhduar këto pagesa apo për të ofruar një paketë të re./euronews

Lajmet e fundit nga