LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Ndriçim Xhepa tek Elia Zaharia/ Aktorët letër Ramës, kërkesa për Qeverinë

20 Korrik 2022, 13:19, Aktualitet CNA

Nga Ndriçim Xhepa tek Elia Zaharia/ Aktorët letër Ramës,

Aktorët e Teatrit Kombëtar i kanë dërguar një letër kryeministrit, Edi Rama dhe ministres së Kulturës, Elva Margariti, për të rishikuar pagat e tyre.

Ata prej kohësh janë shprehur të pakënaqur nga pagesat, duke u shprehur se pavarësisht numrit të roleve, shfaqjeve, nivelit të vështirësisë së veprës, biletave të shitura, paguhen me një rrogë bazë.

Sipas "Abc News", këtë herë shkak për kërkesën e tyre është bërë rritja e pagave të artistëve të TKOBM me vendim të Këshillit të Ministrave.

Në letrën e tyre, aktorët e Teatrit shprehen se u vjen mirë për kolegët e TKOB, por do të donin të mos diferencoheshin.

Në kërkesën e sotme kanë firmosur artistë si Ndriçim Xhepa, Arben Dërhemi, Anila Bisha, Naun Shundi, Eriona Kakeli, Elia Zaharia, Lulzim Zeqja, Laert Vasili, Niada Saliasi dhe shumë të tjerë.

Nga Ndriçim Xhepa tek Elia Zaharia/ Aktorët letër Ramës,

Lajmet e fundit nga