LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2022

20 Korrik 2022, 14:35, Aktualitet CNA
Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2022
Foto ilustruese, Canva.

Një treshe pasaportash aziatike u ofrojnë personave që i kanë, liri më të madhe të udhëtimit global se ato të çdo vendi tjetër, sipas një raporti të ri tremujor të publikuar nga firma këshilluese globale për qytetarinë dhe qëndrimin në Londër, "Henley & Partners".

Japonia është përpara Singaporit dhe Koresë së Jugut dhe u ofron qytetarëve të saj akses pa viza ose viza sipas kërkesës në një rekord prej 193 destinacionesh në mbarë botën, krahasuar me 192 të dy pasaportave të tjera.

Kërkesa ndërkombëtare e pasagjerëve për udhëtime ajrore në rajonin Azi-Paqësor është ende më pak se një e pesta e niveleve para COVID-it, sipas statistikave më të fundit nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Për krahasim, thotë raporti i Henley Passport Index, tregjet në Europë dhe Amerikën e Veriut janë rikuperuar në rreth 60% të niveleve të tyre të mëparshme të lëvizshmërisë së udhëtimit.

Europa dominon sërish

Nën tri vendet e para aziatike, një numër i madh vendesh europiane qëndrojnë pranë majës së renditjes. Gjermania dhe Spanja janë të lidhura në 190 destinacione, të ndjekura nga Finlanda, Italia dhe Luksemburgu me 189.

Më pas janë Austria, Danimarka, Holanda dhe Suedia të gjitha në vendin e pestë, ndërsa Franca, Irlanda, Portugalia dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vendin e 6-të.

Zelanda e Re dhe Shtetet e Bashkuara shfaqen në vendin nr.7, krahas Belgjikës, Norvegjisë dhe Zvicrës.

Shtetasit afganë ulen sërish në fund të indeksit dhe mund të hyjnë në vetëm 27 vende pa kërkuar vizë paraprakisht.

Megjithatë, ndërsa kufizimet e udhëtimit lehtësohen, ka shenja shpresëdhënëse se pasaportat e rangut më të ulët kanë filluar të rikuperojnë fuqinë.

Për shkak të pushtimit të Ukrainës, mbajtësit e pasaportave ruse janë më të shkëputura nga pjesa tjetër e botës se kurrë më parë.

Indeksi nuk merr parasysh kufizimet e përkohshme ose mbylljet e hapësirës ajrore, kështu që ndërsa pasaporta ruse aktualisht është në vendin e 50-të në indeks, me një rezultat pa viza ose pa viza në mbërritje prej 119, realiteti është se qytetarët rusë janë të ndaluar për të hyrë në shumë prej atyre destinacioneve.

Pasaportat më të forta në korrik 2022 janë:

Japoni (193 destinacione)
Singapor, Koreja e Jugut (192 destinacione)
Gjermani, Spanjë (190 destinacione)
Finlandë, Itali, Luksemburg (189 destinacione)
Austri, Danimarkë, Holandë, Suedi (188 destinacione)
Francë, Irlandë, Portugali, Mbretëria e Bashkuar (187 destinacione)
Belgjikë, Zelanda e Re, Norvegjia, Zvicra, Shtetet e Bashkuara (186 destinacione)
Australi, Kanada, Republika Çeke, Greqi, Maltë (185 destinacione)
Hungaria (183 destinacione)
Lituani, Poloni, Sllovaki (182 destinacione)
Pasaportat më të dobëta në korrik 2022

Disa vende në mbarë botën kanë akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në 40 ose më pak vende. Kjo përfshin:

Koreja e Veriut (40 destinacione)
Nepal, territori palestinez (38 destinacione)
Somali (35 destinacione)
Jemen (34 destinacione)
Pakistan (32 destinacione)
Siri (30 destinacione)
Irak (29 destinacione)
Afganistan (27 destinacione)./euronews

Lajmet e fundit nga