LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria, e para në Evropë për rritjen e pasagjerëve në rrugë ajrore

3 Shtator 2023, 14:25, Aktualitet CNA

Shqipëria, e para në Evropë për rritjen e pasagjerëve

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social "Facebook", një tabelë renditjeje, ku Shqipëria kryeson për rritjen e numrit të pasagjerëve të ardhur në Shqipëri nëpërmjet aviacionit civil.

Sipas të dhënave të Këshillit Ndërkombëtar të Aeroporteve, në vendin tonë është rritur numri i pasagjerëve në rrugë ajrore me 116.6%.

Shqipëria pasohet nga Armenia, Austria, Belgjika, Bullgaria dhe Kroacia.

Përsëri në krye edhe në muajin korrik për rritjen e numrit të pasagjerëve të aviacionit civil në Europë.

Shqiponja po fluturon lart”, shkruan Rama.

Ndërkohë, kujtojmë se gjatë këtij viti ka pasur një rritje të numrit të turistëve, të cilët kanë zgjedhur vendin tonë si destinacionin për të kaluar pushimet./ CNA

Shqipëria, e para në Evropë për rritjen e pasagjerëve

Lajmet e fundit nga