LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Sa është tarifa për të uruar kriminelin Basha?” Luli ‘mollë sherri’ mes politikanëve gjermanë

2 Shtator 2023, 21:01, Aktualitet CNA

“Sa është tarifa për të uruar kriminelin Basha?”

Pasi përçau Partinë Demokratike, kreu i partisë së vulës me Kuvendin Kombëtar të mbajtur ditën e sotme ka shërbyer si ‘mollë sherri’ mes  Këshilltarit të CDU, ekspertit gjerman, Martin Henze  dhe politikanit gjerman të CDU Gunther Krichbaum.

Gunther Krichbaum përshëndeti Kuvendin Kombëtar të mbajtur nga Basha por Henze thotë se është për tu habitur përë këtë mbështetje dhe ai e argumenton si më poshtë:

“Është për t'u habitur që Gunther Krichbaum, një deputet i thjeshtë i parlamentit gjerman, deputet i CDU-së, ndërhyn në punët e brendshme të partisë sonë simotër në Shqipëri, PD. Ndonëse duhet të jetë i vetëdijshëm se ka një mosmarrëveshje ligjore mes Lulzim Bashës, grupit të tij të vogël, i cili u angazhua në veprimtari kriminale kundër anëtarëve dhe deputetëve të paarmatosur në 8 janar 2021, dhe shumicës së deputetëve dhe deputetëve europianë të PD-së.”

Sipas Henze kjo çështje gjyqësore po zvarritet nga ekzekutivi Rama. Madje ai I drejtohet Gunther duke e pyetur se sa është tarifa për të uruar kriminelin Basha, i cili kërkohet nga policia belge dhe është i përfshirë në korrupsion në Shqipëri dhe ndoshta edhe në SHBA?

“Dhe se kjo çështje gjyqësore po zvarritet nga ekzekutivi Rama, i cili sipas indeksit të korrupsionit është një nga drejtuesit më të korruptuar në botë, Bild, duke e quajtur atë një qeveri mafioze, me të cilën Basha po bashkëpunon indirekt. Ndaj lind pyetja, çfarë interesi ka Krichbaum, ai nuk legjitimohet nga CDU. Pyetja është sa është tarifa për të uruar kriminelin Basha, i cili kërkohet nga policia belge dhe është i përfshirë në korrupsion në Shqipëri dhe ndoshta edhe në SHBA?”/ CNA

 

Lajmet e fundit nga