LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kuvendi i 18 dhjetorit i falsifikuar”/ Ibsen Elezi: Berisha t'i kërkojë Bardhit të deklarojë të vërtetën

2 Shtator 2023, 15:37, Politikë CNA
“Kuvendi i 18 dhjetorit i falsifikuar”/ Ibsen Elezi: Berisha
Ibsen Elezi

Ish kandidati për kryetar të PD-së, Ibsen Elezi ka deklaruar se tashmë nuk ka asgjë që e habit nga Lulzim Basha pasi e di që misionin i tij ka qenë shkatërrimi i Partisë Demokratike dhe opozitarizmit.

Elezi thotë se përveç Bashës , nuk habitet as me ish kryeministrin Sali Berisha dhe për këtë ka risjellë në kujtesë një episod, duke qenë se së fundi po flitet për bashkëpunim të Berishës me Gazment Bardhin.

Ai thotë se në vitin 2021 ka kundërshtuar në gjykatë vendimin jo statutor të kryesisë për zgjedhjen e kandidaturave për kryetar të PD-së.

Elezi tregon se në atë kohë kur Gazment Bardhi filloi procedurën e zgjedhjeve në gjykatë ishte depozituar një kërkesë që quhej “Masa e sigurisë.”

Sipas Elezit kjo shërbente për të bllokuar procedurat e Bardhit. Në bazë të kësaj, Elezi thotë se tashmë meqë Berisha e ka aleat Bardhin mund t’i kërkojë bllokimin e procedurave zgjedhore të vitit 2021 si dhe regjistrimin e Bashës si kryetar i zgjedhur në 29 Korrik 2023.

Po ashtu, Ibsen Elezi thotë se në bazës të asaj kërkese mund të kërkojë që Bardhi të deklarojë të vërtetën dhe të thotë se Kuvendi i 18 Dhjetorit është i falsifikuar.

Secili çuditet sipas mendjes vet !
Une nuk çuditem se çfare ben Luli, kam qene i vetedijshem dhe jam se misioni i tij ka qene dhe eshte shkaterrimi i PD dhe opozitarizmit, dhe besoj si une jane plot.

Ne fakt une çuditem me "te çuditurit me Lulin", pasi çudia e tyre tregon se sa te verber dhe injorante kane qene dhe se sa shume i kane sherbyer Lulit ne 8 vjet ne misionin e tij per shkaterrimin e PD, sa tani ne fakt çudine e kane me veten edhe pse thone me Lulin.

Jo vetem kaq, per me shume kjo kategori çuditet edhe me NE, se pse nuk çuditemi me Lulin.
Ne fakt une nuk çuditem as me Berishen e jo me me Lulin.
Ne vitin 2021, kundershtova ne gjykate vendimin jo statutuore te kryesise per perzgjedhjen e kandidaturave per kryetar te PDSH.

Kur Gaz Bardhi filloi proceduren e zgjedhjeve, avokati im depozitoi ne gjykate nje kerkese qe quhej "Mase Sigurise".
E pyes se çfare eshte kjo ?

Me shpjegoi se kjo sherben per te bllokuar procedurat e Gazit, pasi ne jemi ne nje proces gjyqesor per ket çeshtje.
Pra "te çuditurve me Lulin" ju sygjeroj te pyesin Berishen, a ka kerkuar ne gjykate nje "mase sigurie" ?!

Duke qene se gjykata duhet te vendos per legjitimitetin e Kuvendit te 11 Dhjetorit "te Berishes" ose kuvendit te 18 Dhjetorit 2021 "te Gaz Bardhit", Berisha ka te drejte t'ja kerkoj bllokimin e ketyre procedurave zgjedhore si edhe regjistrimin e Lulit si kryetar i zgjedhur ne 29 Korrik 2023.

Per me teper mqs tani e ka Gazin aleat, mund t'i kerkoj te deklaroj te verteten se kuvendi i 18 dhjetorit 2021 ishte i falsifikuar dhe kjo histori mbaron me kaq.
Pergjigja eshte JO, nuk e ka kerkuar.

Ju qe e kuptoni çudituni edhe me Berishen si me Lulin”, shkruan Ibsen Elezi./ CNA

Lajmet e fundit nga