LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rritet numri i urgjencave”, Manastirliu: Gatishmëri e plotë me staf mjekësor, 30 qendra shëndetësore verore

17 Korrik 2023, 14:06, Aktualitet CNA

“Rritet numri i urgjencave”, Manastirliu: Gatishmëri e

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në një nga stacionet e shërbimit urgjent në sheshin "Skënderbej" bëri me dije planin e masave të vendosura për këtë stinë vere të nxehtë. 

Manastirliu bëri me dije se ky plan masash përmban 30 qendra shëndetësore verore në zonat bregdetare dhe malore.

"Vendosjen në gatishmëri të 9 autoambulancave në zonat me fluks të lartë, në qendrat e qyteteve, për ardhjen në ndihmë të rasteve urgjente. Gatishmëri në shërbimin parësor, me shërbimin e urgjencës pediatrike 24/7 në 4 qendra në Tiranë", u shpreh ministrja e Shëndetësisë. 

Sipas Manastirliut ky plan masash lidhet si me informimin e qytetarëve ashtu dhe me ardhjen në ndihmë të tyre.

Për shkak dhe të numrit të lartë të turistëve ministrja thotë se ka një numër të shtuar dhe të rasteve të urgjencave por që ka gatishmëri të plotë të stafeve mjekësore.

 

Lajmet e fundit nga