LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërim për virus te kafshët shtëpiake/ Mbani qentë dhe macet në ambiente të mbyllura

15 Korrik 2023, 14:03, Aktualitet CNA

Paralajmërim për virus te kafshët shtëpiake/ Mbani

Drejtuesit evropianë të shëndetësisë kanë paralajmëruar se kafshët shtëpiake mund të jenë në rrezik të infektimit me gripin e shpendëve, pasi kontinenti lufton raste rekord.

Paralajmërimi u bë nga Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore (EFSA), pasi 24 mace rezultuan pozitive për virusin në Poloni.

Megjithatë, burimi i ndotjes ende nuk është përcaktuar.

Që nga fundi i vitit 2021, gripi i shpendëve ka vrarë miliona zogj në të gjithë Evropën dhe më gjerë.

Kjo tani ka ngjallur frikë se sëmundja mund të evoluojë për t'u përhapur te kafshët shtëpiake.

Por organizata u bëri thirrje gjithashtu pronarëve të qenve dhe maceve që të shmangin ushqyerjen me mish të papërpunuar të shpendëve për kafshët e tyre në zonat ku është raportuar virusi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga