LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Hapat që çojnë në arrestimin e Arben Ahmetajt, si vepron SPAK-u

14 Korrik 2023, 11:51, Aktualitet CNA

Hapat që çojnë në arrestimin e Arben Ahmetajt, si vepron

Me 117 vota pro u miratua sot në Kuvend kërkesa e SPAK-u për heqjen e imunitetit të Arben Ahmetajt. Vetëm 3 deputetë abstenuan për kërkesën e SPAK-ut. 

Hapat që do të ndjekë SPAK-u

Pas votimit të sotëm, Kuvendi duhet t'i kthejë përgjigje kërkesës së SPAK-ut se i ka hapur rrugën arrestimit të Arben Ahmetajt.

Më pas SPAK-u do t’i drejtohet Gjykatës së Posaçme për të kërkuar firmosjen e urdhër-arrestit për Arben Ahmetaj.

Do të jetë gjyqtari i paraprak që do të vendosë nëse do të pranojë masën e sigurisë “arrest me burg” apo do të caktojë një tjetër masë sigurie për ish-zv/kryeministrin Ahmetaj. Gjithashtu nëse do të lejojë apo jo kontrollin e banesës së ish-zv/kryeministrit.

Nëse gjykata jep OK, menjëherë SPAK-u i kërkon policisë së shtetit të ekzekutojë vendimin. Policia nis kërkimet brenda vendit për Ahmetajn për një afat 3-javor. Nëse nuk e gjen brenda vendit atëherë Ahmetaj shpallet në kërkim ndërkombëtar.

Arben Ahmetaj akuzohet për “shpërdorim detyre”, “fshehje pasurie” dhe “korrupsion pasiv” për aferën e inceneratorëve. 

 

Lajmet e fundit nga