LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndryshimet në diplomaci/ Propozohen 12 ambasadorët e rinj

16 Korrik 2023, 18:43, Aktualitet CNA

Ndryshimet në diplomaci/ Propozohen 12 ambasadorët e rinj

Kryeministri Edi Rama ka propozuar emrat për ambasadorë në 15 vende, mes tyre dhe për Kosovën dhe Serbinë.

Për Kosovën është propozuar nga Rama si ambasador aktori i mirënjohur dhe i shumëdashur nga publiku, Petrit Malaj.

Malaj do të jetë pasues i shefit të institucionit diplomatik të Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozit, i cili po lë detyrën në një periudhe ku marrëdhënia mes Edi Ramës dhe Albin Kurtit nuk është në gjendjen më të mirë të mundshme.

Po ashtu kryeministri shqiptar ka shprehur propozimin e tij për ambasadorin e Shqipërisë në Serbi, i cili është Bardhyl Canaj, diplomat që më parë ka shërbyer më parë në Izrael.

Ndërkohë, në Rusi është kërkuar të vendoset në krye të diplomacisë Genc Pecani.

12 emrat e propozuar nga qeveria për ambasadorë:

Petrit Malaj - Kosovë

Oljan Kanushi - Slloveni

Bardhyl Canaj - Serbi

Genc Pecani - Rusi

Qirjako Qirko - Hungari

Artur Kuko - Holandë

Albana Dautllari - Suedi, Islandë e Norvegji

Mimoza Halimi - Poloni

Sokol Dedja - Danimarkë

Inid Milo - Bullgari

Entela Gjika - Spanjë

Ilir Hysa – Kuvajt

Disa nga këto emra do të shqyrtohen nesër në Komisionin Parlamentar për Politikën e Jashtme dhe më pas raporti do t’i dërgohet Kuvendit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga