LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U thirr për çështjen e inceneratorëve/ Gazetari Fundo zbulon çfarë dorëzoi në SPAK

15 Korrik 2023, 21:42, Aktualitet CNA
U thirr për çështjen e inceneratorëve/ Gazetari Fundo

Gazetari Elvi Fundo, zbuloi në një intervistë për emisionin “Review” në "Euronews Albania", dokumentet e dorëzuara prej tij në SPAK në lidhje me çështjen e inceneratorëve.

Fundo tha se pas daljes në një emision televiziv, ku publikoi dokumente në lidhje me çështjen e inceneratorëve, në zyrën e tij kanë mbërritur hetuesit e SPAK-ut, të cilët i kanë kërkuar dorëzimin e dokumenteve.

Ai shtoi se ka dorëzuar në Prokurorinë e Posaçme materiale që nuk kanë të bëjnë me dosjen "Ahmetaj", por me inceneratorin e Tiranës.

Për shkak se kishte firmosur një deklaratë që të ruante sekretin hetimor, ai zgjodhi të mos jepte shumë detaje.

“Më është kërkuar me një kërkesë dorëzimi i materialeve që kam publikuar në një emision televiziv.

Janë paraqitur dy oficerë të SPAK-ut, dashamirës dhe me etikë dhe me mjaft profesionalizëm më kërkuan dokumentet. I vendosa në dispozicion dokumentet që publikova në “Opinion”.

Dokumentet që kam dorëzuar unë nuk kanë lidhje me çështjen "Ahmetaj", se dosja "Ahmetaj" është dosje më vete dhe dosja e inceneratorëve është dosje më vete. Dosja e Elbasanit është më vete, ajo e Fierit më vete, por unë kam dorëzuar dokumentet për Tiranën. Dokumente që lidheshin me e-maile, shitblerjesh aksione të kompanive dhe që nuk është marrë leje nga qeveria shqiptare”, tha Fundo./ Euronews Albania

Lajmet e fundit nga