LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama prezanton Portalin e Fermerit/ Zbulon synimet e qeverisë për këtë sektor

7 Prill 2023, 14:08, Aktualitet CNA
Rama prezanton Portalin e Fermerit/ Zbulon synimet e qeverisë për
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar Portalin e Fermerit. Gjatë deklaratës së tij, Rama ka theksuar se pa ide dhe përpjekje ky sektor mund të dështonte.

Kreu i qeverisë ka zbuluar se ajo që synon qeveria për këtë sektor është rritja e kapitalit njerëzor, rritja për të pasur akses në financimet e ndryshme dhe rritjen e aftësisë për të pasur më shumë informacion.

Sot jemi në një fazë të ndërmjetme të asaj që synojmë. Ajo që synojmë janë rritja e kapitalit njerëzor, rritja e aftësisë për të pasur informacion, rritja e aftësisë për të pasur akses në financimet e ndryshme nga ato shtetërore e deri tek ato të donatorëve.

Jeni të spikatur në këtë fazë të zhvillimit rural të vendit. Keni përmirësuar kapacitetet për të identifikuar dhe kuptuar se çfarë do të duhet të bëni në hapin tjetër”, është shprehur Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga