LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E quajti Shqipërinë “shtet artificial”/ Niset peticion kundër arkeologut britanik që do të menaxhojë Butrintin

31 Korrik 2022, 16:03, Aktualitet CNA
E quajti Shqipërinë “shtet artificial”/ Niset peticion
Butrinti

Prej ditësh në media po qarkullon një video e arkeologut britanik Richard Hodges, kreut të Fondacionit që do të menaxhojë Butrintin, i cili gjatë një leksioni para studentëve e ka quajtur Shqipërinë “shtet artificial”.

Deklaratat e tij antishqiptare, përfshirë këtu edhe cilësimin e Butrintit tokë greke, kanë sjellë një lumë reagimesh të forta kundër arkeologut.

Së fundmi, është nisur një peticion online kundër Richard Hodges, peticion ky i quajtur “Butrinti në rrezik”.

Peticioni është krijuar nga emisioni “Piranjat” dhe është shpërndarë në rrjetet sociale nga aktori Florjan Binaj. Në vetëm pak minuta publikim, peticioni ka marrë qindra firma qytetarësh që kundërshtojnë dhënien e Butrintit me koncesion në duart e arkeologut britanik.

“Firmosni peticionin për mosdhënien e Butrintit me PPP ndaj një njeriu që e quan Shqipërinë shtet artificial dhe shqiptarët të ardhur pas 1913-ës....

Firmoseni, Butrinti në rrezik!”, shkruan Binaj./ B.A. – CNA.al

 

Lajmet e fundit nga