LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zjarri në Dropull/ Reagon Peleshi, zbresin në terren dy avionë nga Greqia

30 Korrik 2022, 20:41, Aktualitet CNA
Zjarri në Dropull/ Reagon Peleshi, zbresin në terren dy avionë
Foto nga vendngjarja

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka reaguar në lidhje me zjarrin në zonën e Dropullit, që ka marrë përmasa të mëdha.

Në një status në rrjetet sociale, Peleshi lajmëron se për shuarjen e zjarrit na kanë ardhur në ndihmë dy avionë të tipit PZL nga Greqia.

Ministri bën me dije se aktualisht flakët nuk rrezikojnë banesat në tri fshatrat pranë vatrës, ndërkohë që po vijon puna në terren.

“Dy avionë të tipit PZL nga Greqia u janë shtuar forcave tona operacionale që po punojnë nga toka dhe nga ajri, për shuarjen e vatrave të zjarrit në zonën e Dropullit. Deri në këtë moment duket se nuk ka rrezik për banesat, ndërkohë po punohet me intensitet për neutralizimin e plotë”, thekson ai./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga