LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

59 kg kokainë të fshehura në qymyr/ SPAK liron ekuipazhin e anijes “Unistream”

29 Korrik 2022, 21:47, Aktualitet CNA
59 kg kokainë të fshehura në qymyr/ SPAK liron ekuipazhin e
SPAK

SPAK ka liruar ekuipazhin e anijes që u kap rreth dy muaj më parë në Portin e Durrësit, brenda së cilës u gjetën 59 kg kokainë brenda qymyrit.

Ekuipazhi përbëhet nga shtetas rusë, filipinas dhe ukrainas, të cilët mund të largohen nga Shqipëria, pasi lanë qelitë.

Kujtojmë se anija “Unistream” u ankorua më 16 maj në portin e Durrësit,  teksa më parë ka ndaluar në portin Barranquilla të Kolumbisë. Ajo ishte nisur nga porti i Barranquilla në Kolumbi në 26 prill dhe ka mbërritur në kalatën lindore të Portit të Durrësit në 16 maj.

Anija me kapiten rus po transportonte 6500 ton qymyr nga Kolumbia në vendin tonë. Nga kontrolli imtësishëm rezultoi se në hambarin e anijes ndodheshin 53 pako me drogë të cilat peshonin 59 kg. Droga dyshohet të jetë futur në ngarkesë në Kolumbi./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga