LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Propaganda serbe intesifikohet/ Raportojnë dhunën në Pejë, sikur është prekur një e moshuar serbe

3 Nëntor 2022, 12:11, Aktualitet CNA

Propaganda serbe intesifikohet/ Raportojnë dhunën në Pejë,

Rasti i dhunës së djeshmë në shtëpinë e të moshuarve në Pejë, bëri një bujë shumë të madhe. Ka qenë edhe media britanike “Daily Mail”, që i ka bërë jehonë këtij rasti, duke e konsideruar si skandal.

Në vorbullën e këtij lajmi të bujshëm, ndodh që me lajmet edhe abuzohet, e me sa duket këtë rast e ka shfrytëzuar edhe Serbia.

Lufta hibride serbo-ruse ndaj Kosovës sa vjen dhe intensifikohet, e kjo duke përdorur propagandën përmes mediave.

Pas kërcënimeve me praninë e ushtrisë së Serbisë në kufi me Kosovën, sabotimit të punës nga policët serb në Policinë e Kosovës, e të tjera raste mediat serbe po dezinformojnë dhe keqraportojnë rastin e Pejës.

Propaganda serbe intesifikohet/ Raportojnë dhunën në Pejë,

Videoja e dhunimit të një gruaje të shtyrë në moshe nga punëtorë të papërgjegjshme në Pejë, që bëri bujë në mediat e Kosovës. Por e njëjta nga mediast serbe po përdoret shumë se “viktima është një e moshuar serbe”, e cila sipas tyre “maltretohet nga infermieret shqiptare”, shkruan "Telegrafi".

Ka qenë njohësi i sigurisë, Agim Musliu, i cili ka reaguar për këtë rast duke u shprehur se ky është një keqpërdorim i skajshëm i propagandës.

Reagimi i plotë:

Propaganda e mediave serbe

“Ky rast është njëri nga shembujt më të freskët të makinerisë të luftës speciale të Beogradit.

“Se dezinformimi me një fatkeqësitë të këtij lloji, duket se është i organizuar nga struktura të sigurisë së Serbisë, është edhe fakti se shpërndarja e kësaj videoje është shumë e shpejtë dhe masive. Sigurisht janë angazhuar botët (robotët elektronikë) të Vuçiqit, të cilët janë me dhjetëra mijëra. Nga kjo le ta nxjerrim si shoqëri një mësim se, sa herë del një video e këtij lloji, Serbia, sipas modelit rus, falsifikon faktet”, shkroi Musliu./CNA.al

Propaganda serbe intesifikohet/ Raportojnë dhunën në Pejë,

Lajmet e fundit nga